Sfinţirea troiţei cu hramul "Izvorul Tămăduirii"

Viața parohiei Mai 26, 2014

În data de 25 aprilie 2014 credincioşii parohiei noastre, după oficierea Sfintei Liturghii, au participat la slujba de sfinţire a troiţei cu hramul „Izvorul Tămăduirii”. Troiţa nouă a fost ctitorită de familia Ionuţ şi Ana Bursuc, tineri care muncesc în străinătate, dar nu au uitat tradiţiile şi spiritualitatea locală. De-a lungul timpului oficierea aghesmei în luncă la izvor a constituit o tradiţie locală susţinută mereu de membrii comunităţii noastre. Ea este în fapt o prelungire a sărbătorilor pascale, un act de jertfă a credincioşilor, în semn de mulţumire pentru bunătatea lui Dumnezeu. Agapa ce are loc la sfârşitul slujbei, sub forma unei mese câmpeneşti, devine un moment de dăruire întru bucurie.