Cateheză demonstrativă

Viața parohiei Octombrie 26, 2015

Sâmbătă, 24 octombrie 2015, Parohia Chintinici, din Protopopiatul Roznov, a organizat în paraclisul de rugăciune cateheza cu tema „Ce este Biserica?”, din programa catehetică 2015, aflată în curs de implementare în toate cele douăsprezece protopopiate din Arhiepiscopia Iaşilor.
Cateheza, susţinută de preotul paroh Vasile Iulian-Mihail, s-a adresat tinerilor căsătoriți și necăsătoriți din parohie. Prezentat într-o manieră atractivă, subiectul s-a dovedit a fi unul actual şi de interes pentru toţi participanţii. Prezentarea a avut drept obiectiv dobândirea de informaţii noi cu privire la instituţia Bisericii şi la locaşul de închinare, dar și conștientizarea enoriașilor cu privire la necesitatea implicării în activi­tățile parohiei. Prin această cateheză s-a urmărit în mod deosebit sublinierea ideii că Biserica nu este doar un factor al mântuirii, ci și al educației, alături de familie și școală. Partea practică a constat în organizarea participan­ților în trei echipe de lucru, cu raportori, care au sintetizat liniile de acțiune a tinerilor privind implicarea lor viitoare în acti­vitățile misionare, filantropice și liturgice ce se vor derula în parohie. Activitatea a fost foarte apreciată de credincioşi, precum și de preoții din cercul pastoral prezenți la întâlnire.